קרן פנסיה

קרן פנסיה נועדה על מנת לספק כיסוי כלכלי בגיל הפרישה וגם למקרים של אובדן כושר עבודה והבטחת זכויות שארים. 

סוגי קרנות פנסיה

  1. קרן הפנסיה הוותיקה. קרן זו הייתה פתוחה למצטרפים חדשים עד שנת 1995. הצבירה לפנסיה בקרן זו מבוססת על גובה השכר החודשי של המבוטח ועל כמות השנים שבהן הקרן שלו פעילה. 
  2. פנסיה תקציבית. קרן זו הייתה פתוחה למצטרפים חדשים עד שנת 2002. מדובר בקרן פנסיה שמיועדת בעיקר לעובדי מדינה והשירות הציבורי. בפנסיה מהסוג הזה החיסכון מתבצע רק על ידי צבירת זכויות ולא על ידי צבירת סכומי כסף. 
  3. קרן פנסיה חדשה. קרן זו נפתחה לציבור בשנת 1995. בקרן זו נצברים סכומים כספיים אותם מפרישים העובד והמעסיק באופן קבוע. גם עצמאיים מפקידים מההכנסות שלהם לקרן זו. לקרן חדשה יש גם מימד ביטוחי והיא יכולה לספק כיסוי גם במקרה של אובדן כושר עבודה, נכות או מוות. 

מי אחראי על ניהול הקרנות    

מרבית הקרנות הוותיקות מנוהלות על ידי חברה ממשלתית בשם "עמיתים". כל הקרנות הוותיקות, פרט לשתיים, מנוהלות על ידי חברה זו. הקרנות המנוהלות בידי "עמיתים" נקראות "קרנות שבהסדר". קרנות הפנסיה התקציבית מנוהלות על ידי משרד האוצר, שהקים גוף מיוחד בשם "מנהלת הגמלאות" לצורך זה. הקרנות החדשות מנוהלות על ידי בתי השקעות וחברות הביטוח השונות. 

מסלולי השקעה שונים

בקרנות החדשות ישנם מסלולי השקעה שונים מהם ניתן לבחור. ההבדל העיקרי בין סוגי המסלולים הוא מידת הספקולטיביות של ההשקעות בתיק ומינון המרכיב המנייתי אל מול מרכיבים סולידיים יותר. ניתן, לדוגמה, לבחור מסלול שהרכב ההשקעות בו משתנה ככל שמתקרבים לגיל הפרישה. 

כמה כדאי להשקיע מדי חודש בפנסיה שלנו?

מכיוון שהקרנות החדשות מבוססות על מבנה שבו נצבר סכום מסוים מדי חודש – ככל שגובה ההפקדות יהיה גבוה יותר, כך הפנסיה שלנו תהיה גבוהה יותר בגיל הפרישה. גם אם אתם שכירים – מומלץ להגדיל את אחוז ההפרשה שלכם מדי חודש לקרן הפנסיה. ככל שתקדימו להגדיל את ההפרשות לקרן – תיהנו מעתיד כלכלי בטוח יותר. 

לקבלת שיחת ייעוץ חינם